Co jsou fytofarmaka a jak se vyrábí?

Přírodní látky včetně rostlin jsou pro své léčivé účinky na lidské tělo v medicíně využívané od nepaměti. Vědomosti o působení rostlin byly základem pro vznik přírodních léčivých přípravků nazývaných fytofarmaka. Tato léčiva se díky svému přírodnímu původu i méně častému výskytu nežádoucích účinků těší stále větší oblibě.

Fytofarmaka jsou v dnešní době stále více populární. Tyto léky určené pro udržení zdraví i prevenci onemocnění jsou často volně prodejné a tím veřejnosti široce dostupné. Fytofarmaka mají své místo v moderní terapii a pro jejich uvedení na trh platí stejná přísná pravidla vztahující se na kvalitu, účinnost a bezpečnost jako pro ostatní léčivé přípravky.

Co jsou fytofarmaka? 

Tradiční rostlinné přípravky se od fytofarmak liší obsahem výtažků několika různých rostlin, kdy mnohdy není známá konkrétní látka zodpovědná za účinky takového přípravku. Léčivé rostliny a jejich tradiční užití na přípravu čajů, prášků, tinktur a kapek jsou stále časté a mají svůj význam. Intenzivní výzkum a moderní technologie ovšem umožňují zisk rostlinných extraktů o přesně definovaném složení a koncentraci.

Fytofarmaka jsou takové léčivé přípravky, jejichž účinnou složku tvoří pouze rostlinný materiál – rostliny nebo jejich části, jako například květ, list, plod, kořen, anebo produkty získané z rostlin. Tedy jde o přírodní léčiva, která mají konkrétní a vědecky prokázané účinky, pomáhají léčit, zmírňovat onemocnění, popřípadě slouží k prevenci.

Jak se fytofarmaka vyrábí?

Rostliny nebo jejich části (květ, list, kořen) jsou v čerstvém nebo sušeném stavu rozmělněné mletím nebo sekáním. Tento rostlinný materiál obvykle obsahuje velké množství přirozeně se vyskytujících chemických sloučenin, z nichž některé jsou využitelné v medicíně. Rostliny se dále zpracovávají sušením, extrakcí nebo jiným technologickým procesem, který umožňuje zisk látek v požadované koncentraci. Na trhu jsou fytofarmaka k dostání v různých podobách, od tablet a kapslí až po kapky, to vše s aktivními složkami rostlin.

Požadavky na fytofarmaka

Na účinné složky fytofarmak jsou kladené vysoké nároky ohledně bezpečnosti, účinnosti a čistoty a vztahují se na ně stejné zákonné požadavky jako na ostatní léčivé přípravky. Kromě prokázání kvality jejich výrobce dokládá informace o původu, způsobu pěstování a zpracování použitých rostlin.

Proč fytofarmaka?

Charakteristikou těchto směsí je působení různých mechanismů jejich složek, které jsou nositeli účinků. Pozitivní účinky fytofarmak vycházejí z kombinace těchto látek. Tyto vlastnosti předurčují fytofarmaka k samoléčbě, pro děti a pacienty, kteří se potýkají s více různými nemocemi. Fytofarmaka lze využít například při léčbě rýmy a nachlazení, při poruchách usínání a spánku. Známé jsou uklidňující účinky některých fytofarmak.

Fytofarmaka jsou obecně považovaná za přípravky s relativně nízkým rizikem. Obvykle je jejich užívání spojené s nižší mírou výskytu nežádoucích účinků v porovnání se syntetickými léky. Některé rostlinné přípravky ovšem mohou svým působením reagovat s jinými léky, a proto je vhodné se o současném používání fytofarmak a ostatních léků poradit s lékařem.

Mezi fytofarmaka patří například léčivé přípravky Persen a Persen Forte, které obsahují směs rostlinných extraktů z kořene kozlíku lékařského, listu máty peprné a meduňky lékařské. Ty mají uklidňující účinek a působí příznivě nejen při potížích s usínáním a spánkem, ale také při únavě a poruchách soustředění. 

(lexi)

Zdroje:

  1. Rutar, P. Fytofarmaka – možnosti a rizika. Med. praxi 2018; 15 (1): 46–48.
  2. Kopp B. High acceptance of herbal medicinal products: What does the future hold? Wien Med Wochenschr (2015); 165: 215–216; doi: 10.1007/s10354-015-0376-3. 3. https://www.gesundheitsindustrie-bw.de/en/article/dossier/phytopharmaceuticals-fighting-disease-with-natural-substances.