Do nového školního roku vplujte hladce

Dovolená u moře, prázdniny u babičky, táborové ohně – tomu všemu už je konec, nastává nový školní rok. Jak si ale nastavit podmínky, aby byl přechod k povinnostem a běžnému fungování pokud možno bezproblémový?

Prázdniny. Které dítko by je nemělo rádo? Plno dobrodružství a nových zážitků. Jen ty návraty ke každodennosti mohou být trochu náročné. A to nejenom pro děti, ale i pro dospělé. Stres ohledně organizace času, starosti, aby vše proběhlo bez zbytečných obtíží, a mnoho dalšího. Některé rodiny zvládají přechod k normálu lépe, jiné hůře. A co vy? Podívejte se, jestli vám některý z našich tipů nemůže ještě více odlehčit.

Co všechno stihnout ještě před odjezdem

Usnadněte si svůj návrat z prázdnin, co nejvíce to jde! Aby se tak stalo, budete muset s přípravami začít ještě před odjezdem. Víme, je to sice nepříjemné, protože myšlenkami jste už jinde, ale věřte, že po návratu domů se vám vynaložené úsilí vrátí dvojnásob. Na co se tedy před odjezdem na vysněnou dovolenou zaměřit?

  • Ukliďte dům – jakmile si sbalíte vše potřebné, ukliďte. Pravděpodobně se vám do toho moc nechce ani přes rok, ale udělejte to. Po návratu z dovolené oceníte, že nemusíte naskočit hned do koloběhu práce, domácnosti a dalších povinností.
  • Nakupte zásoby jídla – sedněte si s rodinou a domluvte se, co budete po návratu vařit. Mělo by jít o rychlá jídla, na která můžete nakoupit suroviny dopředu. Je sice pravda, že možná nebudou nejzdravější nebo z čerstvých surovin, ale nespěchejte na sebe a dopřejte si pomalý rozjezd zpátky ke své rutině.

Těšte se a plánujte

I po cestě z dovolené můžete uplatnit některý z tipů, který vám pomůže se v myšlenkách přenést domů a s dovolenou se pomalu rozloučit. Tato taktika může být prospěšná také v lepším ujasnění si hranic a našeho chování a prožívání na dovolené a v domácím prostředí.

  • Zahrajte si „Těším se na…“ – po cestě zpět je dobré si uvědomit, že i váš každodenní život má své výhody. Připomeňte si ty dobré a známé věci, na které má cenu se těšit. Může jít o vlastní pohodlnou postel, domácí jídlo, hračky nebo kamarády. Zkuste si společně s rodinou vyjmenovat, co každému z vás nejvíc chybělo.
  • Vezměte si „suvenýr“ – nejde o suvenýr v pravém slova smyslu, ale není na škodu si nějakou maličkost, která vám tuto dovolenou bude připomínat, dovézt. Jde o cvičení, kdy se zamyslíte, co se vám na dovolené líbilo a co byste si chtěli přenést do běžného života. Může jít třeba o rodinné snídaně. Je jasné, že ve všedních dnech je asi nestihnete, ale i čas jednou za týden se počítá. Někoho zase může pohltit bezstarostnost nočního posedávání venku a popíjení. Domluvte se s partnerem a jednou za čas si zajděte na sklenku dobrého vína. U dětí zase může jít například o posunutou večerku nebo častější dovádění v aquaparku.

Vraťte se o pár dní dřív 

Dovolenou si naplánujte tak, abyste před nástupem do práce měli ještě aspoň dva dny volno. Usnadní vám to přechod z jiného prostředí do toho vašeho obvyklého a známého. Budete se moci vyspat, vybalit a lépe aklimatizovat. Nebudete zbytečně nervózní a ve stresu. Tento klid vycítí i vaše děti a bude pak i pro ně mnohem snadnější navázat tam, kde minulý školní rok přestaly.

Na co se zaměřit po návratu

  • Vybalte si – ano, je to otravné a po dlouhé cestě byste nejradši jen padli na postel, k televizi nebo počítači. Ale než tak učiníte, dejte všechno špinavé prádlo vyprat a pokliďte do polic i ostatní věci. Zasloužený odpočinek po náročné cestě zpět si pak užijete mnohem více.
  • Vyspěte se – pokud jste trávili čas daleko mimo svůj domov, je možné, že budete muset překonávat jet lag. Ale i pokud jste byli někde nedaleko, třeba u blízkého rybníku, můžete se cítit unavení. Zpracovávání nových podnětů nejenže člověku prospívá, ale také ho unavuje. Dopřejte si proto ještě klidový režim.

Dovolené odzvonilo, nervozitě ne

Někdy může být po dovolené větší problém se večer zklidnit a usnout. Pomocníkem při poruše usínání by mohl být léčivý přípravek Persen, který se nemusíte bát dát ani svým dětem starším 12 let.

(rhl)

Zdroje: