Jak mluvit o úzkosti se svým okolím

Úzkostné problémy v poslední době trápí stále více osob. Je lepší o nich s okolím mluvit, či si je mám raději nechat pro sebe? 

Úzkost, napětí, neklid, neschopnost se soustředit. Pocity, které zažívá každý. Jenže co dělat, když nejsou ojedinělé? Co dělat, když vás tyto stavy začnou obtěžovat v každodenním životě? Svěřit se přátelům a rodině může být velmi přínosné. Mohou vám pomoct vaše obtíže zvládat a činit život snesitelnějším. Každý problém, na který nejste sami, je rázem snazší. Jenže co když vaše okolí duševní obtíže neuznává a vnímá je jen jako slabost? Nebojte, ani v takovém případě nemusíte zůstat na své trápení sami.

Sebedůvěru podrývající pocity

Zažívat jednou za čas stres, strach nebo nejistotu je běžné. Dlouhodobě však jde o nezáviděníhodnou situaci, která se navíc špatně vysvětluje. Jaké různé projevy mívají lidé, kteří trpí úzkostí? Najdete se v některých z nich?

  • Pocit uvíznutí v jednom kole, ze kterého není cesta ven.
  • Zahlcenost a snaha utéct od všeho pryč.
  • Pocit, že se dusíte a nemůžete se nadechnout.
  • Problémy se spánkem.
  • Neschopnost se soustředit a dělat racionální rozhodnutí.
  • Pocit, že vás ostatní sledují a soudí. 
  • Paralyzující strach cokoliv dělat.
  • Černé scénáře, na které nedokážete přestat myslet.
  • Pocit, že nemáte svou úzkost (potažmo život) pod kontrolou, a strach, že se může kdykoliv objevit.
  • Neustálý vnitřní boj mezi svými jednotlivými já, mezi emocionální a racionální složkou.
  • Snaha o perfekcionismus, která vede k dalším pocitům selhání.

Ujasněte si, KOMU to chcete říct

Podělit se o své trápení a vysvětlit, proč se někdy chováte, jak se chováte, může prospět nejenom vám, ale i vašemu okolí. To díky vaší upřímnosti a otevřenosti snáz pochopí váš stav. Než ale začnete o svém zdravotním stavu mluvit, popřemýšlejte, s kým a proč chcete tyto informace sdílet. Vaši blízcí vám tak mohou pomoct tlumit strachy, které máte, mohou vás upozornit na čas večerky nebo třeba uvařit zklidňující čaj. Ale i kolegové v práci mohou být nápomocní. Minimálně v tom, že budou vědět, jak zakročit v případě panické ataky. Také si ale uvědomte, že někteří lidé, ačkoliv byste se jim rádi svěřili, mohou reagovat negativně. Pokud víte, že byste takovou reakci neustáli, bude lépe jim podobné informace vůbec nesdělovat.

Ujasněte si, CO chcete říct

Jakmile máte seznam lidí, kterým byste rádi o svém stavu řekli, ujasněte si, co jim vlastně budete sdělovat. Je pochopitelné, že s partnerem, se kterým trávíte většinu času, budete chtít sdílet vše oproti lidem, které vídáte málo. Anebo naopak, své drahé polovičce raději nechcete říct téměř nic, protože se stydíte. Možná se nepodělíte o tyto informace ani se svými rodiči. A naopak pro vás bude důležité, aby co nejvíc o vašich úzkostech věděli v práci a podle toho se k vám chovali či abyste si díky tomu mohli upravit pracovní podmínky. Pokud to jen trochu půjde, mějte reálná očekávání. Sami určitě víte, jak funguje vaše rodina, přátelé či kolegové a šéf v práci. Sdělujte vždy jen tolik, kolik je nezbytné k dosažení vašich cílů. Někdy může být více nápomocné vzdělávací video či odkaz než vámi popsané obtíže. Jako určitá kostra pro vaše pocity může posloužit seznam výše.

Řekněte, co potřebujete

Cílem vašeho sdělení by měla být komunikace toho, co od okolí potřebujete. Jinak se může stát, že posluchači zůstanou zmateně stát a nebudou vědět, jak se k vám mají nadále chovat. Snaha říkat, co potřebujete vy, by měla eliminovat dobře míněné rady okolí. Přesto počítejte s tím, že se jim nelze úplně vyhnout.

Co dělat, když blízcí nepomůžou

Někdy, i kdybychom moc chtěli, nenajdeme spřízněnou duši, která by nám byla v tomto případě oporou. Anebo nevíme, jak s ostatními komunikovat. Anebo nás z toho jímá hrůza a úzkost. Právě v těchto případech (a nejenom v nich) se hodí pomoc psychoterapeuta či psychologa. Pomůže vám pracovat nejenom s vaší úzkostí, ale také ujasnit si, jestli chcete své trable s okolím řešit, či nikoliv. 

Ať už bude vaše rozhodnutí jakékoliv, věřte, že s tímto problémem nejste sami. Celosvětově se jedná o 3,6 % populace, která se potýkají se stejnými problémy jako vy. A toto číslo v posledních letech stoupá.

(rhl)

Zdroje:

https://www.rush.edu/news/how-talk-about-anxiety
https://www.health.com/condition/anxiety/how-to-talk-about-anxiety
https://www.mindmypeelings.com/blog/how-to-explain-anxiety