Jaro za dveřmi – jak se vypořádat s případnými psychickými problémy?

Zima už se pomalu loučí, slunce svítí déle a silněji, začínají rozkvétat první jarní květy. Dalo by se očekávat, že společně s probouzením přírody se probudíme i my. Že se naše nálada s příchodem jara bude zlepšovat, budeme pociťovat více energie a mít více sil do aktivit. O to větší může být překvapení z toho, když se to dít nezačne a cítíme se spíše unavení a rozmrzelí. Jak si poradit s jarní únavou?

S příchodem jara se u nás mohou objevovat změny nálad a chování v důsledku náhlého oteplení. Zahrnovat mohou také pocity neklidu, lenosti, únavy nebo letargie. Tento stav může být způsoben normální reakcí na zvýšení venkovní teploty nebo může být vyvolán zdravotním stavem. V těchto případech je to nejčastěji zapříčiněno alergií nebo sezónní afektivní poruchou.

Jak alergie souvisí s únavou

Časté kýchání, smrkání, podráždění očí a další obtíže související s alergií mohou způsobovat nevrlost. Vědecké studie opakovaně potvrzují souvislost alergie na jarní pyly s depresí. S počínajícím jarem si stovky lidí na Twitteru začínají stěžovat na potíže s alergií. Zvýšení množství pylu v ovzduší se dokonce časově shoduje s prudkým vzestupem počtu sebevražd.

Obrácená sezónní afektivní porucha

Sezónní afektivní porucha je charakterizovaná zhoršením nálady v důsledku zhoršení počasí. Opakuje se tedy každoročně na podzim či v zimě a ustupuje s přicházejícím jarem. U jednoho z deseti pacientů s touto poruchou to ovšem funguje opačně. Tedy nálada se jim zhoršuje s jarním oteplením. Zřejmě to má souvislost s vyšší teplotou a vyšší vlhkostí, protože pobyt na chladnějším místě obvykle přináší úlevu.

Jak efektivně zvládnout jarní únavu?

  • Jedním z nástrojů pro zvládnutí jarní únavy je odpočinek. S prodlužujícím se dnem může přicházet tendence využít každou minutu hezkého počasí k nějaké aktivitě. Naše zdroje energie však nejsou nevyčerpatelné a opakované přepínání sil může vést k únavě. Nezapomínejte tedy na dostatečně dlouhý kvalitní spánek a dopřejte si třeba i odpolední šlofík.
  • Únava může být způsobena také nedostatkem přijatých zdrojů energie. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce, které je bohaté na ovocné cukry a rychle vám dodá potřebou energii. Vyzkoušet můžete také pár kapek citrónu do vody a vytvořit tak osvěžující nápoj. Podobně pozitivní vliv mají také sušené meruňky, chia a jiná semínka, která jsou bohatá na hořčík a jsou kvalitním zdrojem energie.
  • Vyhnout byste se naopak měli alkoholickým nápojům, které mají tlumivý efekt a mohou jarní únavu prohloubit.
  • S únavou může pomoci i zařazení pohybových aktivit. Zkuste přidat do svého denního programu krátkou procházku, chvilku času věnujte posilování nebo józe a užijte si hormony štěstí, které vám sport vyplaví do žil.
  • Pociťujete únavu už ráno po probuzení? Nastartujte se do nového dne ranním rituálem. První okamžiky po probuzení mohou ovlivnit celý den. Proto odborníci doporučují zařadit do jídelníčku energeticky bohatou snídani, opláchnout si obličej studenou vodou nebo si dát rovnou studenou sprchu, doplnit tekutiny a naplánovat si program dne, který kromě práce zahrnuje také čas na koníčky a odpočinek.  

Když vlastní síly nestačí

Může se stát, že pouze vlastními silami nezvládáte bojovat proti ranní únavě, problémy s usínáním či poruchami koncentrace, pak je namístě vyzkoušet některé léčivé přípravky s přírodními výtažky, například Persen nebo Persen Forte.

Nezapomínejme však na to, že únava může být příznakem řady chorob. Pokud ani fytofarmaka nepomohou, vyhledejte pomoc u svého praktického lékaře. 

(pem)

Zdroje:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/minding-the-body/201203/when-spring-brings-you-down

http://edition.cnn.com/2011/HEALTH/04/20/allergies.depression.moods/index.html

https://www.bbc.com/news/health-13546925