Kazí vám podzimní deštivé počasí psychickou rovnováhu?

Začínající podzim s sebou přináší dřívější tmu, plískanice a také mrzutost. Patříte mezi ty, kterým počasí ovlivňuje vnitřní nastavení?

Podzim je obdobím, kdy se děti a studenti vrací do škol, začne padat listí a chodníky i parky jsou zbarveny do žluto-červena. Do práce jdeme za tmy a i nazpátek nám cestu lemují žlutá světla lamp. Je to období, kdy oceníme, že vlastníme velký deštník a nepromokavé boty, a kdy nevidíme na krok kvůli mlze, která všechno pohlcuje. Nejenom pochmurné počasí a tma, ale i návrat k realitě a pracovnímu shonu zvlášť po klidné dovolené dokáže být značně stresující.

„Není to jen pocit!“ říká věda

Udává se, že déšť a sychravé počasí dokážou zhoršit náladu až 9 % lidí! Vězte, že tedy nejde o nic až tak neobvyklého a nejste v tom sami, pokud v plísnivé dny nehýříte dobrou náladou. Ba naopak jste spíše podrážděnější a mrzutější. A protože žijeme v době sociálních sítí, zaměřili se výzkumníci i na ně a zjistili, že v deštivé dny je sdíleno větší procento negativních příspěvků než v ty bez deště. Jiní šli ještě dál a hloubali nad tím, jestli může být deprese například kromě genetických faktorů ovlivněna i klimatickými podmínkami. Zjistili, že může! Oblasti, ve kterých je klima spíše chladnější a deštivější, mají vyšší počet onemocnění depresí v přepočtu na obyvatele než ty, kde je podnebí spíše teplejší a suché.

Možná teď lépe pochopíme stesky lidí, kteří tak teskně mluví o letním slunci a o odstěhování se do teplých krajů. Změna ročního období z vyhřátého léta do plískanic podzimu pro ně musí být vskutku těžká. Pokud ovšem nepatří mezi ty šťastnější, kteří si mohou dovolit koupit či pronajmout domek na pláži v sluncem zalité krajině. Co s tím? Jak bojovat s počasím a mrzutou náladou v našich končinách?

Jak přežít podzim s úsměvem na tváři

Jestliže patříte mezi skupinu lidí, které podzim netěší a ani halloweenské strašení a dýňové laté jim nezvedne náladu, je vhodné se zaměřit na následující body, které by vám přece jen měly pomoct zlepšit vaše pocity.

  • Běžte ven – může to znít jako paradox, venku je tak, že by tam ani psa nevyhnal, a my vás posíláme ven? I když to tak nevypadá, přes všechna ta mračna na vás venku přece jen dopadne UV záření, které pomůže nejenom upravit váš cirkadiánní rytmus, ale také vám může zlepšit náladu.
  • Rozsviťte si – pokud se ven nedokopete nebo musíte zůstat doma, sviťte. Šero si nechejte až na romantické večery s partnerem nebo partnerkou. Po práci si pořádně rozsviťte, ať víte, že ještě den nekončí.
  • Hýbejte se – starý známý pohyb. Má vliv nejenom na fyzické zdraví, ale vyplavením endorfinů ovlivňuje i vaši psychickou pohodu. Běžte si zaběhat, pusťte se doma do nějakého workoutu anebo si jen zatančete na oblíbenou hudbu.
  • Nezůstávejte sami – ačkoliv podzim přímo vybízí k zachumlání se do deky a zalehnutí do peřin s čajem a filmem, nedělejte z toho svou rutinu. Pokud budete zůstávat sami, věci se pak mohou zdát horší, než ve skutečnosti jsou, a depresivní stavy se mohou ještě prohlubovat. Proto i přes možnou počáteční nechuť se svým blízkým nevyhýbejte.
  • Bylinkové čaje – využít můžete také podporu přírody. Podzim je „ideálním“ obdobím pro stres a úzkosti. Jak dodělat navršenou práci po letních dovolených a zároveň stihnout všechny úkoly do konce roku? Od začátku listopadu navíc sílí tlak na nákup vánočních dárků a do toho nechuť cokoliv dělat, podpořená pošmourným počasím. Není tedy divu, že jeden potom neví, kde mu hlava stojí. Pro zklidnění jsou ideální čaje z meduňky, kozlíku nebo i máty, která vám příjemně provoní místnost.

Další pomoc při psychických potížích

Vyzkoušejte fytofarmaka – pokud se dlouhodobě potýkáte s vnitřním napětím, nervozitou a s poruchami usínání a koncentrace, dobrou volbou mohou pro vás být léky s rostlinnými výtažky Persen a Persen Forte.

(rhl)

Zdroje: