Může být šťastný každý z nás?

Zažívat ve svém životě pocity štěstí, naplnění, pohody či spokojenosti je ve společnosti poměrně „nové“ téma. Ne, že by si lidé dřív tyto pocity nepřáli zakoušet, ale pravdou je, že na nich tolik nelpěli. Dnes se pocitem spokojenosti a tím, jak ho dosáhnout, zabývají vědci po celém světě. A díky tomu víme, co všechno naši spokojenost ovlivňuje a jak si ji zajistit.

Je schopnost „být šťastný“ dána geneticky?

Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo vypadá, že ho nic netrápí, a téměř vždy je dobře naladěn. Anebo vzpomínáte na tu starou paní, která prošla mnoha životními zkouškami a její tvář pořád zdobí úsměv na rtech? Jak to, že jiný by zahořkl, a ona ne? Možná si říkáte, že schopnost vidět věci pozitivně je dána geneticky. A nepletete se, máte pravdu. Náš pocit štěstí je z 30–40 % předurčen našimi geny. Dědí se míra neurotismu, extraverze a sklonu k pozitivním emocím. To vše ovlivňuje, jestli budeme více tíhnout k úzkostem a depresím, nebo ke společenskému chování a na co se bude upínat naše pozornost. Dokonce se předpokládá, že spokojenější lidé mají gen pro to, že dokážou utnout pozornost věnovanou negativním událostem a místo toho se věnují něčemu pozitivnímu. Pokud jste ale tuto schopnost nezdědili, nemusíte zoufat. Pořád tu máme zbylých 60–70 %, které se na stavu blaženosti podílí. I vy tak teď máte šanci na šťastný život, tak ji pojďte využít!

Co všechno ovlivňuje náš pocit spokojenosti?

Nejznámější a snad i nejdelší longitudinální studie zabývající se pocitem štěstí se jmenuje Harvardská a od roku 1938 mapuje tyto pocity u tří generací osob z různých prostředí. Studie také rozděluje štěstí na dva hlavní proudy. První je aktuální dočasný stav potěšení, kdežto druhý je dlouhotrvající pocit smysluplnosti a naplnění. Co všechno jsme se díky této studii dozvěděli?

  • Budujme vztahy – ukázalo se, že vztahy jsou prakticky to nejdůležitější, co ovlivňuje náš pocit štěstí, ale i zdraví. Ti, kteří měli hluboké naplněné vztahy, byli nejenom šťastnější, ale také měli snížené riziko vzniku ischemické choroby srdeční a artritidy a lépe zvládali stres. Dokonce náš vřelý vztah s rodiči v dětství ovlivní náš partnerský vztah o mnoho let později.
  • Peníze nejsou všechno – peníze ovlivňují naši míru pohody, jen pokud si nedokážeme zabezpečit základní životní potřeby. Jestliže se z této nízkopříjmové skupiny vymaníme, pak už na příjmu nezáleží. Dokonce i výherci loterií šest měsíců po výhře pociťují stejnou hladinu spokojenosti jako před výhrou.
  • Sociální jistoty – jestliže budeme žít ve státě, kde vládne menší ekonomická nerovnost a je vysoká úroveň sociální politiky, budou naše pocity životní spokojenosti také vyšší. S tímto uspořádáním se můžeme setkat především v severských státech.

Naučte se být šťastní

Z výše uvedeného je tedy jasné, že pocit štěstí není pevně daný a můžeme ho ovlivňovat. Přinášíme vám tipy, jak na to.

  • Věnujte čas přátelům – buďte společenští a neváhejte strávit čas s lidmi, které máte rádi a na kterých vám záleží.
  • Hledejte v práci smysl – práce člověka sice nemusí bavit, ale neměla by ho ani trápit. Pokud ve své práci vidíte smysl, budujete si pocit štěstí.
  • Pomáhejte druhým – pomoc druhým dává smysl našemu životu, upevňuje pouto s druhými a také nám umožní se odpoutat od našich problémů a získat nad nimi nadhled.
  • Užívejte si – život nejsou jenom povinnosti, které musíte splnit. Vymezte si čas i na to, co vás skutečně baví a co vás pohlcuje.
  • Buďte aktivní – pravidelný pohyb vyplavuje hormony štěstí a pomáhá nám udržet si sebevědomí a sebeúctu.
  • Buďte flexibilní – mějte plány, za kterými si půjdete. Ale buďte připraveni na to, že vše se může změnit. 
  • Myslete pozitivně – věnujte se příjemným věcem, které vám zvedají náladu, namísto negativním zprávám.
  • Získejte nadhled – každému se někdy nedaří. Zkuste se na situace podívat z odstupu pěti let. Bude to stále taková katastrofa?
  • Vyzkoušejte fytofarmaka – jde o léčivé přípravky, jejichž účinné látky jsou extrahovány z rostlin. Vybírejte takové, které pomáhají navodit vnitřní klid a obnovit vnitřní rovnováhu. 

Teď už záleží jen na vás, jestli se spokojený život stane vaší prioritou a budete pro to chtít něco udělat.

(rhl)

Zdroje:

  • https://positivepsychology.com/is-happiness-genetic/
  • https://neurosciencenews.com/happiness-genetics-19714/
  • https://www.healthline.com/health/how-to-be-happy#daily-habits