Nejsou bylinky jako bylinky

Pokud máte rádi bylinky, nejspíše jich máte hned několik v kuchyni na parapetu nebo venku na zahradě. Možná je používáte při vaření anebo na přípravu nálevů neboli bylinných čajů. V čem se liší bylinky pěstované v domácích podmínkách, sbírané na poli nebo zahradě a zpracované svépomocí od těch, které jsou součástí léčiv?

Byliny nebo také léčivé rostliny jsou mnohdy dostupné ve volné přírodě a mnozí je pěstujeme pro užití při vaření, do bylinných čajů, obkladů nebo koupelí. Ani domácí výroba bylinných sirupů či kapek není neobvyklá. Podobný sortiment je dostupný v lékárně, kde mají navíc i ústně podávané přípravky s obsahem bylin s různými účinky. Například chmel, kozlík, meduňka, máta nebo mučenka jsou častou součástí rostlinných léčiv, tzv. fytofarmak, se zklidňujícími účinky, která pomáhají ulevit od úzkosti a navodit spánek. Proč je nakupovat v lékárně?  

Rostliny v lécích  

U léčivých rostlin, rostlinných látek a rostlinných přípravků, ze kterých se vyrábějí rostlinné léčivé přípravky, je kladený velký důraz na původ, kvalitu a bezpečnost použitých bylin. Výrobci těchto přípravků musí zajistit, že použité výchozí rostlinné látky jsou vyrobené v souladu s tzv. Zásadami správné zemědělské praxe (SZP) a Zásadami správné hygienické a výrobní praxe (SVP; jde o závazné podmínky a pravidla definované českou vládou a vymezené s ohledem na další agroenvironmentální legislativu). 

Známý původ a zpracování 

Důležitou součástí dokumentace jsou podrobnosti o původu rostliny, výběru osiva, podmínkách pěstování, sběru a případně použitých pesticidech. Po sklizni jsou rostliny nebo jejich určité části (také řasy, houby a lišejníky) určeným způsobem řezané, sušené, lisované, práškované a poté přesně popsanými technologickými procesy dále zpracovávané, například do formy extraktů. Takové byliny přicházejí k výrobci léků s detailním „životopisem“ a jsou dále zpracovávané do léčivých přípravků způsoby, které uchovávají jejich vlastnosti.  

Kontrola kvality 

Pracovníci kontroly kvality provádějí mnoho zkoušek, např. zkoušky totožnosti za účelem identifikace použitých rostlin a pro vyloučení záměny, odstranění cizích příměsí, ale rovněž rozpoznání případného falšování. Při skladování se dohlíží na třídění. Čištění rostlin a skladovací podmínky jsou nastavené tak, aby se eliminovala přítomnost plísní nebo napadení rostlin škůdci. Léčivé rostliny jsou během těchto procesů testované a pouze ty, které splňují požadované specifikace, mohou být použité při dalším zpracování, ať již do bylinných čajů, kapek a sirupů, nebo do ústně užívaných tobolek.  

Fytofarmaka jako záruka kvality a bezpečnosti 

U bylin, které sbíráme a zpracováváme vlastní cestou, nemůžeme ani při největší snaze zcela ovlivnit všechny parametry. Obzvláště proces sušení a skladování může být rizikem rozvoje okem nepozorovatelných plísní a toxinů. A tak největší rozdíl tkví v záruce kvality, čistoty a zdravotní nezávadnosti bez obsahu škodlivin z půdy, pesticidů nebo nečistot a plísně ze skladování za neodborných podmínek. Rostliny v léčivých přípravcích jsou pod důkladnou kontrolou autorit a jejich historie a charakteristika jsou zmapované od pěstování až po rozdrcení a zpracování do některé z lékových forem.

(lexi) 

Zdroje: