Praktické rady, jak lépe zvládat psychickou zátěž

Stres je prakticky všude kolem nás. Někoho ovlivňuje víc, jiného míň, což je dáno mnoha okolnostmi. Naštěstí existují způsoby, jak se naučit mu čelit.

Dnešní doba je hektická a mnoho lidí žije v permanentním stresu. Neustálé přemýšlení, jestli zvládneme naše pracovní i jiné povinnosti, zda máme dostatek peněz, abychom přežili do dalšího měsíce, co nakoupit, jak vyjít s našimi dětmi, rodiči, kolegy, nadřízenými i podřízenými.

Možná jste už zaslechli věty „Zastavte se a podívejte se na svůj život. Uvědomte si, co je pro vás skutečně důležité.“ Ne každý si na to dokáže vyšetřit potřebný čas. A také to chce velkou odvahu. Pro začátek bude bohatě stačit, když se přestaneme nechat vláčet vírem událostí a zaměříme se na pár oblastí v našem životě. Práce na nich nám sice pomalu, ale jistě bude vytvářet stabilitu, pocit pohody, bezpečí i přesvědčení, že „všechno lze zvládnout“.

Každý jsme jiný

Velmi důležité je si uvědomit, že každý zvládáme stresové události jinak. Někoho vyhodí z práce a přejde to jakoby nic, jiný propadne alkoholu. Záleží nejenom na tom, jak nás rodiče vychovali, v jakém prostředí jsme vyrostli a jaké máme osobnostní nastavení. Záleží také na našem sebevědomí, víře ve své schopnosti a dovednosti, na našem zázemí, na tom, jakou hodnotu které věci/události přisuzujeme, na našem zdravotním stavu a na mnohém dalším.

Lze tedy shrnout, že i když dva jedinci přijdou o práci, nikdy to nebude tatáž situace. Je tedy naprosto normální, že se s daným stavem každý vyrovná jinak. Přistupujme proto nejenom k ostatním, ale i k sobě s respektem. Navíc první dojem může často klamat. I když se může zdát, že to druhá osoba zvládá, třeba si jenom současnou událost dočasně nepřipouští a s ní související pocity ji zaplaví až mnohem později. Proto není potřeba se stydět za své emoce, ale i naopak, pokud nic necítíte, nenuťte se do toho. Všechno má svůj čas.

Dobrý sluha, ale zlý pán

Zkusme se naučit vnímat stres jako něco neutrálního. Stres sám o sobě není ani dobrý, ani zlý. Záleží, jakou optikou se na něj budeme dívat. Toto je něco, co lze trénovat. Někdy nás stres nabudí a donutí k větším výkonům, můžeme se díky němu v životě posouvat a překonávat překážky. Jindy nás ale může i banální situace, jako je telefonická objednávka k lékaři, natolik rozhodit, že raději budeme riskovat své zdraví. Míra toho, co je pro někoho ještě únosné a co už nikoliv, je pro každého jiná. V průběhu života se mění a hlavně, lze na ní pracovat! 

Pět důležitých oblastí našeho života

Nekontrolovaný stres a podléhání mu negativně ovlivňuje naše zdraví. V konečném důsledku se pak dožíváme kratšího věku a ve stáří nás provází velké množství onemocnění.

  • Přátelé a rodina – nejenom že se svými blízkými můžeme chodit za zábavou, sportovat a jezdit na dovolené, také nás vyslechnou ve chvílích, kdy je nám ouvej. Nevyhýbejte se kontaktu s nimi. Naopak, zaměřte se na budování a udržování vztahů. Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají hluboké vztahy s ostatními, jsou zdravější a jejich život je spokojenější.
  • Spánek – bývá často zanedbáván a málokdo spí doporučovaných sedm až devět hodin. Jeho nedostatek ovšem zapříčiňuje snížené kognitivní schopnosti, a tím pádem i zhoršuje zvládání psychické zátěže. Nevyspalí býváme podráždění, míváme větší pocit hladu a náš mozek nebude mít takovou kapacitu se vyrovnávat komfortně se stresovými situacemi.
  • Strava – pravidelná pestrá strava bohatá na ryby, ovoce a zeleninu udělá také své. S prázdným žaludkem člověk není schopen plně uplatňovat veškeré své dovednosti.
  • Cvičení – vyberte si cokoliv, co vás bude bavit a čemu se vydržíte pravidelně a dlouhodobě věnovat. Pohyb nám pomůže se zbavit stresových hormonů a dosáhnout klidu.
  • Relaxace – vyzkoušet můžete i jógu, dechová cvičení nebo mindfulness, u kterého je dnes již potvrzeno, že způsobuje pozitivní změny na mozku.
  • Doplňky stravy, bylinky – někdy je těžké z kolotoče stresu utéct. Vyzkoušet můžete některé z doplňků stravy, čaje na nervy či spánek atd.
  •  

Další varianty pomoci

  • Fytofarmaka – účinným řešením mohou být i léčivé přípravky s přírodními výtažky, tzv. fytofarmaka. Jde například o Persen Forte, který pomáhá se snáze vyrovnávat se stresem a pozitivně ovlivňuje i spánek v případech vnitřního napětí, nervozity, poruch koncentrace a poruch usínání.
  • Psychoterapie – další možností, která je dnes hojně využívaná, je psychoterapie. Pomoct by mohla hlavně ta kognitivně-behaviorální, kde se naučíte další techniky a postupy, jak stres zvládat.

(rhl)

Zdroje: