Skip to content

Uklidňující síla kozlíku, meduňky a máty

Uklidňující síla kozlíku, meduňky a máty

Napětí, obavy, strach či úzkosti jsou stále častějším problémem napříč širokou populací. S tím souvisí i poruchy usínání a spánku či pocit únavy po probuzení či minimální námaze. Mnohé obtíže mohou pomoci zvrátit léty prověřené rostliny s komplexem látek, které jsou nositeli uklidňujících a relaxačních účinků. 

Fytofarmaka jsou léčivé přípravky, jejichž účinnou složku tvoří výhradně rostlinný materiál – rostliny nebo jejich části, jako například květ, list, plod, kořen, anebo produkty získané z rostlin. Jedná se o přírodní léčiva, která mají konkrétní a vědecky prokázané účinky, pomáhají léčit, zmírňovat onemocnění, popřípadě slouží k jejich prevenci. Tzv. trankvilizéry jsou určené ke zklidnění a mohou pomoci při léčbě poruch usínání a spánku a řadíme mezi ně například kozlík lékařský, meduňku lékařskou, mátu peprnou a další rostliny. 

Kozlík lékařský 

Komplex látek obsažených v kořenu kozlíku lékařského (převážně silice) se vyznačuje sedativními (uklidňujícími) a relaxačními účinky. Pravděpodobně také ovlivňuje metabolismus kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v mozku, kde rovněž působí tlumivě. 

Meduňka lékařská 

Meduňkový list obsahuje směs silic a polyfenolů, které mírně uvolňují křeče hladkého svalstva (spasmolytický účinek) a působí tlumivě na centrální nervový systém. 

Máta peprná 

Silice a další látky obsažené v listu máty peprné působí relaxačně na křeče hladkého svalstva například v žaludku a adstringentním (svíravým) účinkem působí proti šíření infekce a zánětlivé reakce. 

Fytofarmaka – trankvilizéry 

Příznivé účinky přípravků s obsahem přírodních látek jsou dané komplexem účinných látek jednotlivých rostlinných složek. Konkrétním příkladem léčivého přípravku k vnitřnímu užití s obsahem suchého extraktu kozlíku, meduňky a máty jsou léčivé přípravky Persen a Persen forte – pomohou při přetížení a stresu tím, že navozují vnitřní pohodu a klid, pomáhají při pocitech zvýšeného napětí, podrážděnosti, strachu či úzkosti. Tyto přípravky pomáhají také při léčbě poruch usínání a spánku s pocitem únavy po probuzení nebo i po minimální námaze. Obsažený komplex přírodních látek pomáhá obnovit psychickou rovnováhu. 

Léky se podávají ústně, před užitím přípravku se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem a pečlivě si přečtěte příbalovou informaci. Fytofarmaka se pro svůj přírodní původ a méně častý výskyt nežádoucích účinků těší stále větší oblibě. Jejich nasazení je vhodné k léčbě mírných psychických obtíží nebo tehdy, když nasazení silně účinných léčivých přípravků není vhodné. 

(lexi) 

Zdroje a použitá literatura:

  • Martin J., Martinová D. Léčivé rostliny s hypnotickým a sedativním účinkem. Praktické lékárenství 2014; 10 (6): 226–228.
  • Rutar P. Fytofarmaka – možnosti a rizika. Med. praxi 2018; 15 (1): 46–48.
  • SPC Persen a SPC Persen forte. SÚKL. Dostupné na: prehledy.sukl.cz/prehledy/v1/dokumenty/13484.
  • Houser P. Bystrý a silný? Co (ne)umí doplněk stravy GABA. Vitalia 2015. Dostupné na: www.vitalia.cz/clanky/gaba-doplnek-stravy-caj/.

Další články

Nespavost

Špatně spím, co s tím? Když přání „dobrou noc“ nefunguje…

„Všude dobře, v posteli nejlépe“ to platí pro ty, kteří milují spánek, bez problémů usínají, spí dlouhonebo tak
Číst více >

Stres – kdy mohou pomoct volně prodejné léky?

Při některých potížích nám mohou pomoci nejen léky na předpis, ale také ty volně prodejné v lékárně. Zbavte
Číst více >

Má váš blízký psychické potíže? Možná tápete, jak mu pomoci…

Stres a hektický styl života se podepisují na našem psychickém zdraví. Možná máte ve svém okolí někoho, kdo
Číst více >