Jak poznat stres u dětí a puberťáků

Stres není jen doménou dospělých. Co může stresovat naše děti a jak jim můžeme pomoci?

Stres je fyziologická odpověď našeho těla na podněty, které vnímáme jako život ohrožující. Nemusí jít přitom „o život“ v pravém slova smyslu, ale může jít o naše postavení v práci, ve škole nebo v kolektivu. Stres se netýká pouze dospělých, ale objevuje se i v životě našich dětí. I u nich můžeme rozlišovat situace, kdy má stres žádoucí a aktivizační efekt (např. kvůli stresu z písemky se začnou učit), tak i ten patologický. V druhém případě dojde k zaplavení stresovými hormony a vidina písemky dítě tak rozhodí, že se začne obviňovat, proč se nezačalo učit dřív. Ani propadání do letargie není neobvyklé. Jaké jsou příčiny stresu u dětí, jak stres odhalit a jak jim pomoci těžké situace zvládat?

Co všechno děti stresuje?

Každé dítě je jiné, a tím pádem co jedno dítko nechává naprosto klidné, druhé rozpláče. Kromě vlastního temperamentu hraje roli i prostředí a otázka, jak je v daný okamžik vaše dítě „zazdrojované“. Jinak bude jednat, pokud se doma rodiče hádají / umírá mu domácí mazlíček / je nemocné / nedaří se mu ve škole / přišlo o kamarády a podobně. Naopak jinak zareaguje, jestliže má doma milující rodiče, kteří se o něj zajímají, v kolektivu je přijímáno a v zájmových činnostech stejně jako ve škole se mu daří.

Mezi nejčastější stresory patří:

  • tlak na výkon ve škole, hodně domácích úkolů / testů, snaha dostat se na vysněnou vysokou/střední školu,
  • konflikty mezi kamarády,
  • nesnáze v prvních milostných vztazích,
  • rodinné hádky, rozvod rodičů, vážné onemocnění v rodině,
  • stěhování, změna školy,
  • nedostatek spánku.

Jak poznat, že je toho „moc“

Jako rodiče máme za děti odpovědnost ve smyslu zabezpečení jejich základních životních potřeb. Kromě toho bychom ale také měli být vnímaví i k jemným nuancím v jejich chování. Bohužel u puberťáků to může být občas oříšek. Je tedy důležité snažit se s dítětem budovat vztah již od útlého věku. Rozhodně byste měli zpozornět, pokud u vašeho dítěte pozorujete:

  • narušený spánkový režim – hůře se mu usíná / spánek je nekvalitní / přes den je unavené / nemůže usnout,
  • vyčerpanost – dříve akční dítě je najednou unavené, nemá sílu nic dělat, do aktivit se musí nutit,
  • ztrátu motivace – u vyčerpanosti a únavy dítě aktivity dělat nemůže, u ztráty motivace je dělat nechce. Neví, proč by věci, které ho bavily nebo by ho dříve nadchly, mělo dělat,
  • roztěkanost – dítěti přebíhají myšlenky z jednoho tématu na druhé, nedokáže se soustředit.

Vsaďte na zdravý životní styl

Pokud to jde, komunikujte s vaším dítětem. Dejte mu najevo, že jste si všimli, že právě prožívá těžké chvíle a že tam jste pro něj. Nenaléhejte, ale nabídněte pomoc. Kromě toho se snažte, aby dítě dodržovalo pilíře zdravého životního stylu, které ho v těžkých životních situacích podrží. Jedná se o:

  • vyvážený jídelníček – dbejte na pestrou stravu vašeho dítěte. Zaměřte se na dostatečný přísun ovoce, zeleniny, ale i ryb nebo třeba oříšků,
  • pohyb – při sportu si dítě vybije svůj vztek, vyplaví se endorfiny, uvolní se a kromě toho ještě navazuje přátelské vztahy,
  • odpočinek – naučte své dítě odpočívat, může jít o četbu knihy, relaxaci, poslech hudby nebo třeba procházku,
  • spánkový režim – stejná doba usínání, ale i vstávání, vyvětraná tmavá místnost, to vše pomáhá pro klidný spánek.

Co ještě může pomoci

Některé stresory bohužel omezit nejde. Jak to udělat, aby měly na život našeho dítěte co nejmenší vliv?

Pokud dítě nezvládá danou situaci svépomocí, objednejte jej na psychoterapii. Zkušený odborník s ním jeho problémy probere a případně mu doporučí metody a postupy, jak stres zvládat lépe.

Uklidnit mysl vašeho potomka můžete například i užíváním bylinných extraktů. Jako velmi vhodný se jeví přípravek Persen, který obsahuje výtažek hned ze tří bylin. Pomůže tak mysl relaxovat a utlumit úzkost. Vhodný je pro dospívající od 12 let. 

(rhl)

Zdroje: