Skip to content

Má váš blízký psychické potíže? Možná tápete, jak mu pomoci…

Má váš blízký psychické potíže? Možná tápete, jak mu pomoci…

Stres a hektický styl života se podepisují na našem psychickém zdraví. Možná máte ve svém okolí někoho, kdo se právě potýká s různými nesnázemi. Jak mu pomoci, aby to mělo skutečně smysl? 

Snad každý si v životě projde více či méně stresujícím obdobím, jako je například ztráta zaměstnání, rozvod, vážné onemocnění, úmrtí blízkého člověka apod. Každý z nás má jinou genetickou výbavu k tomu, aby se s touto stresovou zátěží popasoval. Kromě toho ještě záleží na tom, jestli máme zdroje, které nám dokážou dobít baterky. Máte si o problému s kým promluvit? Dokážete vypnout u své oblíbené aktivity? Daří se vám v práci a poskytuje vám naplnění? Jak sami vidíte, existuje velké množství faktorů, které se v průběhu času mění a které ovlivňují naši duševní pohodu. Zhruba každý pátý člověk trpí psychickým onemocněním a se stresem jich dennodenně bojuje ještě víc. Je tedy více než pravděpodobné, že se jednoho dne ocitnete v situaci, kdy i váš blízký bude potřebovat pomoc. Jak ale projevit zájem a nabídnout ji tak, aby se druhý nevylekal a abyste si vy sami na sebe nevzali větší břemeno, než dokážete unést?

Nabídněte pomoc

V prvé řadě je důležité zmínit, že neexistuje jeden jediný způsob, jak nabízet pomoc správně. Každý ocení trochu něco jiného. Následujícím přístupem byste ale neměli nic pokazit.

  • Naslouchejte – zahlceni emocemi často jen potřebujeme upustit ventil. Netoužíme po radách. Namísto nich vyjadřujte účast. Nebojte, na váš názor dojde později. 
  • Nesuďte – nikdo se nechce cítit jako špatný a odsouzeníhodný člověk. Věřte, že příště už se vám nesvěří a raději se uzavře. Raději se snažte jej pochopit, ačkoliv to může být těžké.
  • Nevyvíjejte tlak – každý má jinou potřebu sdílení. Dejte druhému čas, až bude připraven s vámi mluvit. Některá témata se otevírají opravdu těžko.
  • Podporujte a pečujte – dejte druhému najevo zájem. Kupte mu oblíbené jídlo, pohlídejte děti či cokoliv jiného, co mu pomůže a co ocení.

Odkažte na odborníky

Někdy stačí nabídnout rameno k vyplakání, jindy je to společný plán akce. Jsou ale situace, kdy ač se budete snažit jakkoliv, budete na problém krátcí. Je důležité umět odhadnout své schopnosti a nebát se říct si o pomoc. Vhodnou první volbou, pokud blízký odmítá pomoc psychoterapeuta, je Linka bezpečí. V klidu z domova stačí zavolat a vyškolení odborníci dokážou dotyčnému poradit a nasměrovat jej, co a jak dál. Je možné také využít linku na krizová centra či je v případě potřeby navštívit. Na těchto místech vás pak dokážou nasměrovat na potřebnou pomoc a na vhodné odborníky.

Pomáhejte s rozumem

Uvědomte si, že i vy máte své hranice. A ty si chraňte. Nedělejte blízkému terapeuta. Namísto toho ho odkažte na odbornou pomoc a nabídněte, že mu pomůžete někoho najít, případně jej můžete na sezení doprovodit. Je naprosto dostačující, že se snažíte být druhému oporou. Za svůj život a své rozhodnutí je odpovědný každý sám. Nemusíte se cítit špatně, že tu pro svého blízkého nejste neustále přítomní. I vy máte svůj život a své potřeby i vy potřebujete odpočívat, abyste nabrali sílu. Odmítnout druhého není selhání, ale odvaha chránit své hranice. Může se stát, že i pro vás bude toto období náročné a budete si chtít s někým promluvit. I vy pak můžete vyzkoušet Linku bezpečí, kde vám poradí, jak dále postupovat.

Nebojte se nabízet pomoc a vyjádřit zájem o svého blízkého. Buďte ale empatičtí a naslouchejte, co druhý potřebuje. I když jeho prožívání či náhled na svět s vámi nebude souznít, uvědomte si, že každý jsme jiný a máme jiné potřeby. A ani vy nezapomínejte na své duševní zdraví. V případě potřeby se neváhejte obrátit na odborníky, ať už se bude jednat o vás, nebo vašeho blízkého.

(rhl)

Zdroje:

  • https://www.talkspace.com/blog/when-your-partner-is-stressed/
  • https://kentuckycounselingcenter.com/how-to-help-your-stressed-partner/
  • https://www.nami.org/Blogs/NAMI-Blog/November-2018/How-to-Be-Supportive-of-Your-Partner-with-Mental-I
  • https://www.verywellmind.com/coping-with-a-mentally-ill-spouse-2302988
  • https://nevypustdusi.cz/kde-hledat-pomoc/
  • https://nevypustdusi.cz/infografika/?teme=krize&

Další články

Uklidňující síla kozlíku, meduňky a máty

Napětí, obavy, strach či úzkosti jsou stále častějším problémem napříč širokou populací. S tím souvisí i poruchy usínání
Číst více >

Stres – kdy mohou pomoct volně prodejné léky?

Při některých potížích nám mohou pomoci nejen léky na předpis, ale také ty volně prodejné v lékárně. Zbavte
Číst více >

Jak mluvit o úzkosti se svým okolím

Úzkostné problémy v poslední době trápí stále více osob. Je lepší o nich s okolím mluvit, či si
Číst více >