Stres – kdy mohou pomoct volně prodejné léky?

Při některých potížích nám mohou pomoci nejen léky na předpis, ale také ty volně prodejné v lékárně. Zbavte se díky nim úzkostí a stresu!

Stres je nedílnou součástí našich životů. Někdy mluvíme o eustresu a tím máme na mysli „dobrý“, chtěný stres, který nás povzbuzuje k činnostem. Díky němu můžeme dosahovat velkých věcí v práci, sportu či při jiném našem koníčku. Jiným případem je ale distres. To už hovoříme o „zlém“ stresu. Takové situace, a zvlášť jestliže jsou dlouhodobé, bývají doprovázeny podrážděností, neklidem, vnitřním napětím a úzkostí. Dost často se také pojí s poruchami spánku. Neschopnost usnout tak není nic neobvyklého. Jenže co s tím? Jak s těmito pocity bojovat?

Jak lze léčit úzkost 

Jestliže jste v nadměrném stresu či trpíte na úzkosti, v určitém bodu svého života se rozhodnete tyto obtíže řešit. Váš lékař vám následně na základě vyšetření doporučí určitou léčbu. Léky, které se na úzkosti využívají, můžeme rozdělit do několika skupin:

  • doplňky stravy,
  • volně prodejné léčivé přípravky,
  • benzodiazepiny,
  • antidepresiva,
  • beta-blokátory.

Nelze obecně říct, pro koho je co nejlepší. Každý má jiné příznaky a jiné preference. Stejně tak každá skupina přípravků má své výhody i nevýhody.

Volně prodejné léky 

Někdy se objevuje tendence nahlížet na volně prodejné léky jako na něco ne plně účinného. Přitom volně prodejné léčivé přípravky, stejně jako ty vázané na předpis, musí registrovat (schválit) evropské regulační orgány (v Česku Státní ústav pro kontrolu léčiv). To znamená, že jde o plnohodnotné léky, které navíc mají často menší výskyt nežádoucích účinků. Způsob jejich účinku se pak liší lék od léku.

Například léčivé přípravky Persen a Persen forte patří do skupiny léčiv nazývaných fytofarmaka, tedy jde o směs suchých rostlinných extraktů, konkrétně z kozlíku lékařského, meduňky a máty. Všechny tyto složky se tak podílí na zklidnění, odstranění úzkosti a pomáhají i s navozením spánku. Léky se podávají ústně. Stejně jako jiné léčivé přípravky je potřeba je užívat přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. 

Kdy je čas sáhnout po lécích? 

Volně prodejné léčivé přípravky mohou být dobrou volbou zejména v následujících případech:

  • Začátek obtíží – pokud se v počátku potíží na radu lékaře ještě necítíte nebo naopak netrpělivě vyčkáváte, než budete moct přijít na vámi domluvený termín návštěvy, můžete vyzkoušet některý z produktů určený na zklidnění. V lékárně vám jistě dobře poradí, když jim své trable popíšete.
  • Doplněk léčby – i když berete léky na předpis od lékaře, není nic proti ničemu, když si pokusíte pomoct i cestou volně prodejných produktů. Je možné, že vám to pomůže snížit dávku léků. Vždy ale daný přípravek konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem, který vám řekne, zda daná kombinace skutečně přivodí kýžený efekt.
  • Přírodní typ – pokud rádi začínáte léčbu pozvolna a bylinnými produkty, jsou volně prodejné léky pro vás přesně to pravé. Po vyzkoušení můžete sami posoudit, jestli na vaše obtíže fungují dostatečně, či bude potřeba zvolit i nějaký lék tzv. na recept.

Nezapomeňte se poradit!

Rozhodli jste se začít léčbu volně prodejnými produkty nebo jimi naopak již stávající léčbu doplnit? V tom případě se nikdy nezapomeňte poradit s lékařem nebo lékárníkem o možnostech kombinace s jinými léky. Je možné, že zrovna tyto dva přípravky si nesednou a udělaly by víc paseky než užitku. Dobré je také vědět, jaké nežádoucí účinky mohou bylinné přípravky způsobit, případně jestli nejste na nějakou ze složek alergičtí. A rozhodně nikdy svévolně nevysazujte doporučenou léčbu a nenahrazujte ji volně dostupným výrobkem. Zvláště s léky předepsanými lékařem k léčbě duševního zdraví by se mělo zacházet obezřetně. Raději o svém záměru odborníka informujte a domluvte se na dalším postupu. Některé medikamenty musí být vysazovány postupně.

Léků volně dostupných v lékárnách na obnovu duševního zdraví se není třeba bát a ani je zatracovat jako něco neúčinného. Přesto buďte obezřetní a každou svou volbu prodiskutujte s odborníkem.

(rhl)

Zdroje:

https://www.tochcepersen.cz/
https://www.healthline.com/health/anxiety-drugs#home-remedies
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/generalized-anxiety-disorder/expert-answers/herbal-treatment-for-anxiety/faq-20057945