Jak zvládnout dospívání svého potomka?

Vaše dítko odrůstá dětským střevícům a vás z toho jímá úzkost? Věřte, nejste v tom sami!

Období vývoje a růstu dítěte máme spojené s určitými představami, jak bychom se měli cítit. Není to tak překvapivé, když právě tyto dojmy jsou nám často skrze média a film prezentovány. U novorozenců a malých dětí očekáváme nadšení ze všech jejich poprvé a bezbřehou lásku. U starších si představujeme, jak je provázíme jednotlivými školními předměty a pomáháme jim objevovat kouzlo poznání. A čím jsou starší, je nám předkládán obraz rebelujícího teenagera, pro kterého je rodič to poslední, co ho zajímá.

Přesto se dostáváme do kontrastu s naší představou milujícího dítka, které nás objímá a jsme pro něj celým světem. Tajně doufáme, že se s námi podělí o zkušenosti s prvními láskami a budeme mu oporou pro všechna jeho trápení při vstupu do dospělosti. Není se co divit, když nás tyto protiklady uvrhají do pocitů strachu a úzkosti. O to horší pak je, že se můžete cítit se svými trápeními sami a může se vám zdát, že se nemáte komu svěřit. Opak je ale pravdou. Tyto pocity zažívá mnoho rodičů na celém světě.

Změny v pubertě

Z medicínského hlediska jako pubertu označujeme období, kdy se z chlapců a dívek stávají sexuálně dospělé osoby. Běžně mluvíme o období mezi 10. a 14. roky života u dívek a 12. a 16. lety u chlapců. Se změnami fyzickými, jako je pubické ochlupení, akné, menstruace, růst prsou, nárůst svalové hmoty, zvětšení penisu a varlat, prohloubení hlasu, přichází i změny psychické. A to jsou ty, které rodiče trápí především. Z malých dětí, které zajímá hlavně hra na hřišti a s hračkami, se stávají mladí dospělí, kteří chtějí prozkoumat hlavně změny svého těla. Jejich orientace se z rodičů přesměrovává na vrstevníky. A to je něco, co nejenom rodiče těžce nesou, ale co může být i v průběhu času rizikové.

Zájmy dospívajících

Jako rodič dospívajícího dítěte máte na bedrech naloženo opravdu hodně. Řešíte jeho prospěch ve škole, zaměřujete se na jeho silné stránky, které by mohlo uplatnit ve výběru svého budoucího povolání. To ale musí být v souladu s jeho povahou a také jeho momentální schopností se pro daný směr života nadchnout. A to může být u pubertálních dítek problém. Nedokážou plně vyhodnocovat rizika, snadno podlehnou nudě a z toho důvodu mohou svou budoucnost vidět mnohem jednodušeji než jejich rodiče s nabitými životními zkušenostmi. Kromě toho se zvláště v tomto věku dospívající dostávají do častějšího kontaktu s alkoholem a drogami. Objevují se také první sexuální zkušenosti. Není překvapivé, když děti dávají těmto činnostem přednost před povinnostmi.

Pocity rodičů

Prožívat postupné vzdalování se vlastního dítěte není jednoduché. Vyskytnout se mohou:

  • Frustrace, když sledujete směřování svého dítěte a nemůžete s ním nic udělat.
  • Pocit selhání, že jste jako rodiče měli pro budoucnost svého dítěte udělat víc.
  • Obavy o další profesní směřování dítěte.
  • Strach, aby nedopadl váš potomek špatně, ať už to pro vás znamená cokoliv.
  • Poruchy spánku v jakékoliv podobě.
  • Zhoršená koncentrace, která souvisí právě s nadmírou starostí.
  • Stres z balancování mezi dostatečnou péčí o dítě a časem věnovaným dalším potřebným věcem.

Dejte úzkosti vale

Nejvhodnější prevencí, jak předcházet úzkosti, ale i ji snížit, je péče o sebe samého.

  • Pravidelný pohyb – díky pohybu se uvolníte a získáte nad problémy nadhled.
  • Pestrá strava – vyváženým jídelníčkem předejte výkyvům cukru v krvi, a tím pádem i změnám nálad.
  • Mindfulness – praktikování všímavosti, jak se v češtině této aktivitě říká, zvyšuje naši odolnost proti stresu.
  • Sociální kontakt – není nad upřímný smích s našimi přáteli nebo nad společné poplakání si na rameni.

Pomoci mohou i některé léčivé přípravky. Jde mj. o tzv. fytofarmaka, tedy léky tvořené výhradně z rostlinných výtažků. Vyzkoušet můžete například Persen, který pomáhá navodit vnitřní klid a získat zpět psychickou rovnováhu. Persen je indikován proti zvýšenému napětí, strachu, úzkosti i poruchám spánku.

V těžších případech neváhejte navštívit praktického lékaře nebo psychiatra, který vám může doporučit vhodné medikamenty. Případně psychoterapeuta, který vás vaším stavem provede.

(rhl)

Zdroje: