Komplikované vztahy v rodině – jak si zachovat vnitřní klid

Příbuzné si nevybereš. Toto pořekadlo dobře shrnuje, že vztahy v rodině nemusí být zrovna jednoduché. Už v primární rodině se mohou objevit konflikty s rodiči či sourozenci, když ale k tomu přibude ještě rodina partnera či partnerky, může být skutečnou výzvou udržet vztahy na přátelské úrovni. Ne nadarmo existuje tolik černého humoru o soužití s tchýní. Jak se s touto výzvou poprat, vyhnout se přílišnému napětí a eskalaci a zachovat si vnitřní klid?

Zdroje konfliktů v rodině

Partnerský vztah spojuje dvě rodiny, které mohou být v mnoha oblastech odlišné. Už tento samotný fakt nutně vede k potřebě sžívání se s odlišnou rodinnou kulturou. To někdy nemusí být vůbec snadné. To, že jste se zamilovali do svého partnera, ještě neznamená, že stejně tak budete milovat i jeho rodinu. Ke konfliktu může dojít velmi snadno. Třeba ve chvíli, kdy vám tchyně začne vyčítat, že nevaříte teplé večeře, nesednete si s partnerovou sestrou nebo vás budou ignorovat děti z partnerova prvního manželství. Udržet si za těchto okolností čistou hlavu a vyrovnat se s konflikty s grácií se někdy zdá nemožné.

Rozhovor, nadhled a práce s emocemi

Jak se vypořádat s problematickými vztahy?

  • Promluvte si o tom, co cítíte. Není to pravidlem, ale v některých případech může pomoci upřímný rozhovor o pocitech, které ve vás druhý svým chováním vyvolává. Mluvte o sobě a svých pocitech, nesvalujte všechnu vinu na druhého a pokuste se společně domluvit na možnostech řešení. Na tento rozhovor se dobře připravte a naplánujte ho, není užitečné, když na něj dojde v reakci na další nepříjemnou situaci, kdy jste plni vzteku.
  • Nesnažte se druhého změnit. Je třeba si připustit, že druzí lidé vždy nejednají tak, jak bychom si přáli, a nelze to od nich vyžadovat. Někdy nezbývá než se s některými věcmi smířit a přecházet je. Díky tomu vám pak zbyde energie na řešení závažnějších problémů.
  • Pokud se nedaří předcházet konfliktním situacím, může být výhodné naučit se zvládat své vlastní intenzivní emoce, které ve vás konflikty zanechají. Je to vlastně takové minimalizování škod. Ke zklidnění vám mohou pomoci různá relaxační cvičení, jóga či meditace. Zkuste si najít svůj vlastní způsob, jak ušetřit své nervy, který vám pomůže při rodinných konfliktech.

Když potřebujeme pomoc zvnějšku

Přílišné napětí související právě s neuspokojivými rodinnými vztahy, může být postupem času těžko zvladatelné. Pomoci se snížením úzkosti a napětí vám mohou léky s výtažky rostlinného původu Persen a Persen Forte.

Možností je i vyhledání pomoci odborníka. Na vztahy v rodině se zaměřují psychologické poradny, rodinní psychoterapeuti, ale i krizové linky. O svých starostech můžete mluvit v bezpečném prostředí a rozhovorem vás provede nezaujatý odborník. To vytváří ideální půdu pro řešení konfliktu a zvýšení úrovně kvality života.

(pem)

Zdroje: