První noc na dovolené. Proč je tak těžké usnout?

Doma spíte jako nemluvně, ale na dovolené nemůžete zabrat? Máme pro vás vysvětlení a několik tipů, co s tím!

Dorazili jste na dovolenou, na kterou jste se tak dlouho těšili. Jste v nádherném hotelovém komplexu či v jiném ubytovacím zařízení podle vašeho vkusu. Ležíte v pohodlné posteli, jenže – nedaří se vám usnout! Jak je to možné? Všechno je přece v nejlepším pořádku!

Pokud jste již někdy „efekt první noci“ zažili, víte, jak moc je to nepříjemné. Zdlouhavé usínání a nekvalitní spánek vás dokážou potrápit nejenom na dovolené, ale také kdekoliv mimo váš domov. Může se jednat například o pobyt u přátel, rodiny nebo o služební cestu. Druhý den jste rozlámaní a nevyspalí. 

Zavřeni v laboratoři

Aby mohli vědci této skutečnosti lépe porozumět, rozhodli se pro pokus, při kterém zkoumali spánek skupiny zdravých mladých lidí. Nechali je spát v laboratoři a pomocí EEG a MEG (elektroencefalografie a magnetoencefalografie) zkoumali, jak se mění jejich mozková aktivita během první a následujících nocí. Kromě toho byla tato skupina účastníků vystavena také různým zvukům, ať už pravidelným, nebo nepravidelným pípnutím, které jim výzkumníci pouštěli do uší.

Evoluční výhoda

Po vyhodnocení pokusu došli vědci k tomu, že během první noci se levá mozková hemisféra chová jinak než noci následující. Má mnohem méně četnou pomalou mozkovou aktivitu, ale zato je mnohem více náchylná k jakýmkoliv podnětům a snadněji dochází k probuzení. Levá hemisféra tak první noc na novém místě drží stráž a dbá na to, abychom se v případě nebezpečí snadno probudili, a tím pádem se nám nic nestalo.

Šest tipů, jak vyzrát na spánek v cizím prostředí

Tento mechanismus měl v minulosti určitě své opodstatnění, ovšem v dnešní době, kdy se chystáte přespávat na bezpečném místě, se moc nehodí. Někdy dokonce může dovolenou ztrpčovat. Co tedy s tím? Jde na tuto evoluční výhodu vyzrát?

Na co se zaměřit po návratu

  1. Kus domova – pokud to jde, vezměte si s sebou něco ze své postele. U dospělých může jít nejčastěji o polštář. Pro pocit bezpečí vám pomůže nejenom to, že danou věc znáte, ale také její vůně. Děti zase nejčastěji pro spinkání v cizím prostředí využijí oblíbené plyšáky.
  2. Maska na oči – doma jste si již na večerní a ranní světlo zvykli. Na novém místě ale nemusí být možnost zatáhnout závěsy nebo jinak světlo regulovat. A není nic horšího, než když vás po téměř probdělé noci brzo ráno vzbudí svítání.
  3. Špunty do uší – i na zvuky jste si v domácím prostředí navykli. Na novém místě mohou být rušivé a mohou vám bránit v usínání. Proto si nezapomeňte přibalit špunty do uší.
  4. Bílý šum – nejenom miminkům může k usínání dopomoct bílý šum. Jestliže se vám nedaří na dovolené zabrat, zkuste si nějaký vybrat a pustit do sluchátek. Bílý šum lze zaměnit i za zvuky vln oceánu.
  5. Modré světlo – dovolenou jste si přijeli užít, vyhněte se čtení zpráv a pracovních e-mailů před spaním. Nejenom, že si přiděláváte stres, ale ještě se ozařujete modrým světlem. Tomu je nejlepší se vyhýbat už 90 minut před plánovaným usnutím.
  6. Meditace – v poslední době jde o hodně skloňované téma. Nemusíte si hned sednout do jógové pozice a zapalovat vonné tyčinky. Postačí i chvíle klidu s dobrou hudbou nebo knihou. A pokud jedete na dovolenou s dětmi, počkejte, až usnou. Nebo se v péči o ně s partnerem/kou vystřídejte.

(rhl)

Zdroje: