Trápí nás v dnešní době více stresu než dříve?

V posledních letech přibývá psychických nemocí, k čemuž, jak známo, neblaze přispívají některé okolnosti – pandemie covidu-19, válka na Ukrajině, ekonomická krize. Jak pečovat o své psychické zdraví a udržet si ho i v průběhu méně optimistických období?

V poslední době dochází k velkým změnám ve společnosti a v jejím fungování. To s sebou přináší destabilizaci našich životních jistot. Otřásá to v základech našimi hodnotami, sny a vizemi do budoucna. Pandemie covidu-19, trvající válka na Ukrajině a s tím vším spojená ekonomická krize ovlivňují naše životy víc, než bychom si přáli, a možná i víc, než bychom si byli ochotni přiznat. Ačkoliv dnešní situace není jednoduchá, nezbyde nám nic jiného než se s ní poprat. 

Covid-19

Vlivem pandemie covidu-19 došlo k mnoha restrikcím. Náš život se od základu změnil. Byli jsme nuceni zůstávat doma mezi čtyřmi zdmi, mnoho lidí přišlo o práci, což zapříčinilo ztrátu finanční jistoty, děti postihl zákaz chodit do škol a zájmových kroužků. Je tedy jasné, že všechna tato omezení si vybrala svou daň. Oproti roku 2017, kdy byl život ještě „normální“ a zhruba 20 % všech dospělých trápila některá z běžných forem psychického onemocnění (deprese, úzkosti, poruchy chování způsobené alkoholem), došlo na jaře 2020 k jejich nárůstu. A ani na podzim téhož roku vědci nezaznamenali pokles. Ba naopak, došlo ještě k jejich dalšímu mírnému nárůstu.

Celkově se v tomto období s některou formou běžného psychického onemocnění potýkala třetina dospělých. Oproti době před covidem se třikrát zvýšil výskyt deprese a rizika sebevražednosti a dvakrát výskyt úzkostných poruch. Ordinace psychiatrů i psychologů jsou stále přeplněny a specialisté nestíhají reagovat na zvýšenou poptávku po jejich službách. Z toho důvodu vznikl web opatruj.se, který pomáhá s péčí o duševní zdraví. V posledním roce se pak přeorientoval na pomoc v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Válka na Ukrajině

Ještě se nestihla uklidnit situace kolem covidu a už námi začala zmítat další katastrofa – válka na Ukrajině. Opět mnohé z nás zaplavily obavy o budoucnost a strach o sebe a své nejbližší. Co bude teď a co bude dál? S neuklidňujícím se konfliktem roste i napětí mezi našimi občany a uprchlíky. Objevují se mnohé dezinformace, které narušují poklidné soužití. Na výše zmíněných stránkách můžete najít odkazy na testy pro vyhodnocení vašeho zdravotního stavu i tipy na pomoc a na to, jak komunikovat o válce s dětmi.

Co s tím?

Každému z nás byla do vínku dána jiná psychická odolnost. Přesto existují způsoby, jak si své duševní zdraví chránit a stabilizovat. Níže naleznete některá obecná doporučení a potom už bude jen na vás, která si vyberete. Je zbytečné se snažit naplnit všechny oblasti. To by vás mohlo namísto uklidnění spíše stresovat. Nezapomínejte, že někdy méně znamená více.

  • Dodržujte spánkovou hygienu – spánek není pro slabochy. Díky němu vaše tělo regeneruje a vy si udržujete zvýšenou psychickou odolnost. 
  • Nevyhýbejte se pravidelné fyzické aktivitě – vyberte si sport, který je vašemu srdci blízký a směle do toho. A kdybyste si nemohli vybrat, pomůžou i procházky!
  • Pište si deník – díky němu se zastavíte, utřídíte si myšlenky a získáte na věci nový náhled.
  • Uvědomte si své hodnoty – pokud to jen trochu jde, snažte se žít život v souladu se svými hodnotami. Lépe se vám pak budou snášet i životní prohry.
  • Buďte vděční – pokuste se nesoustředit (pouze) na špatné věci a naopak zaměřte svou pozornost na to, co vám jde a co vám dělá radost. 
  • Staňte se součástí komunity – může jít o sportovní klub, církev nebo třeba dobrovolnictví. Být součástí něčeho většího dává našemu životu stabilitu a význam.
  • Tvořte – nechte se pohltit tvůrčím procesem a sledujte, jak vám pod rukama vzniká něco nového. Počítá se i práce na zahradě!

(rhl)

Zdroje: